My lidé jsme od pÅ™Ãrody hádavà tvorové. Pokud jsme o nÄ›Äem pevnÄ› pÅ™esvÄ›dÄeni, pak jsme ochotni svůj názor bránit stůj co stůj, logickým argumentům navzdory. To je ostatnÄ› také jeden z důvodů, proÄ jsou vyjednávánà prakticky na kterékoliv úrovni tak obtÞná – jen málokdo je ochoten ke kompromisu nebo uznat, že nemá pravdu.
Â
Â
Tento trend ovÅ¡em neexistuje pouze na úrovni jednotlivce, ale také spoleÄnosti, kde je dokonce jeÅ¡tÄ› silnÄ›jÅ¡Ã. Lidé majà davovou mentalitu, podobnÄ› jako vÅ¡echny ostatnà sociálnà druhy. Ta nám v podstatÄ› pÅ™ikazuje, abychom „šli s davem“, a mÄ›li stejný názor. TÃm máme nejen pocit, že nÄ›kam patÅ™Ãme, ale také se v davu cÃtÃme silnÄ›jÅ¡Ã.
Â
Je vÅ¡ak dobré se podÃvat na to, co naÅ¡i spoleÄnost rozdÄ›luje v souÄasnosti, a zda je to skuteÄnÄ› nÄ›co, o co se stojà hádat. V naprosté vÄ›tÅ¡inÄ› pÅ™Ãpadů se totiž ukáže, že ona situace nebo problém nenà ani zdaleka tak dramatický Äi důležitý, jak by se mohlo na prvnà pohled zdát, pÅ™ÃpadnÄ› na jeho rozÅ™eÅ¡enà nemá nás názor žádný vliv.
Â
Â
Zdaleka nejlepÅ¡Ãm pÅ™Ãkladem je zde politika. Ta rozdÄ›luje spoleÄnost velmi Äasto, a to nejen v nás, ale i v zahraniÄà – staÄà se jen podÃvat do USA, kde majà krátce pÅ™ed prezidentskými volbami. A je mimo jiné také pÅ™Ãkladem toho, že rozhodnÄ› nenà potÅ™eba, abychom se kvůli nà hádali. TÃm totiž nikoho nepÅ™esvÄ›dÄÃme, aby volil jinak, než chce.
Â
Problém je, že politici toho využÃvajà – ÄÃm radikálnÄ›jÅ¡Ã jejich voliÄi budou, tÃm je pravdÄ›podobnÄ›jÅ¡Ã, že půjdou k volbám. A ÄÃm vÃce jich pÅ™ijde k volbám, tÃm pravdÄ›podobnÄ›jÅ¡Ã je také vÃtÄ›zstvÃ. I proto se nás Äasto snažà rozhádat. Můžeme to vidÄ›t i v projevech, kdy Äasto osoÄujà druhou skupinu a vytvářà situaci „my proti nim“, i když tomu tak ve skuteÄnosti vůbec nenÃ.
Â
Proto bychom tomu nemÄ›li podléhat. Ano, volby jsou důležité, avÅ¡ak svůj názor bychom mÄ›li vyjádÅ™it vhozenÃm volebnÃho lÃstku do urny – to je jediné mÃsto, kde skuteÄnÄ› můžeme nÄ›co zmÄ›nit.