Rozhodli jste se vybudovat v domě schodiště a využít kontakt https://www.kmkdesign.cz/kontakty na specializovanou firmu? Máte už jasno o celkové koncepci, nebo teprve zvažujete některé alternativy a necháte si poradit od profesionálů? Schodišť existuje mnoho typů a řešení bývají někdy překvapivě velmi atraktivní, ačkoli se můžete domnívat, že přece na obyčejném schodišti nic zajímavého není.

venkovní schodiště

Dominanta domu – dáte-li si tu práci a pustíte se do vyhledávání fotografií nebo videa již zhotovených projektů schodišť, možná se dovtípíte, že lidský zrak se zaměří při vstupu do obytného prostoru v první řadě na schodiště, a teprve pak se rozhlíží po dalších stavebních prvcích. Platí to zejména pro výrobky neobvyklých tvarů či rozměrů, například pro spirálové a několikrát lomené schodnice a schodové stupně, a také pro nestandardní materiál, kdy se kromě betonu, dřeva či oceli využívá i tvrzené sklo.

schodiště v domě

Zdravý životní styl – jestliže se vás někdo zeptá, jak si představujete zdravý životní styl, možná odpovíte obvyklým způsobem: „No přece jídelníček, zdravé ovzduší, pitná voda, sport atp.“ Do tohoto abstraktního pojmu však můžeme zařadit i chůzi po schodech. Lze ji doporučit každému, kdo není handicapován a odkázán na invalidní vozík, případně s velmi omezenou hybností dolních končetin. Chození po schodech bychom mohli přirovnat k pěší turistice v horském terénu, kde musíte zdolávat určité převýšení, a kde namáháte velmi důkladně lýtkové svaly, hýždě, stehenní svalstvo a také svaly, udržující přirozený tvar příčné a podélné klenby chodidel.

Kdo chodí pravidelně po schodech, zaměstnává i srdečně cévní systém, aniž by šlo o extrémní sport. Je to vlastně optimální forma pohybu a lze ji doporučit provádět každý den, alespoň v délce pěti minut. Udělejte si každý den čas sami na sebe, projděte se po schodech nahoru a dolů, střídavě třeba pětkrát za sebou a brzy zjistíte, jak pozitivní vliv to má na vaši fyzickou schránku i na psychiku.